Andre projekter
Augusta Atla har haft ophold i Fotostudiet og mørkekammeret på Statens Værksteder for Kunst for at producere udstillingen “Spring of Life” til CAN Christina Androulidaki Gallery i Athen.
Eau Pernice er optaget af at skabe fortællinger både i og omkring sine værker. Fortællinger, der manifesterer sig inden for papirets grænser som et fysisk resultat af forskellige processuelle handlinger i trykkeprocessen – eller som opstår fra selve mediets tidslighed som et grundlæggende karakteristika ved… Læs mere
Tekstil- og beklædningskunstner, Nikoline Liv Andersen, har på Statens Værksteder arbejdet med værker til en soloudstilling på Designmuseum Danmark. Et sfærisk landskab med en fortælling om livets gang.