Andre projekter
Marie Bancks har på Statens Værksteder eksperimenteret med flydende glas – et for hende nyt og ukendt materiale. Under processen har spørgsmålet omkring, hvad det indebærer at bruge eller at misbruge et materiale presset sig på. Hun er kommet frem til, at det er samarbejdet… Læs mere
Charlotte Thrane har arbejdet i atelieret i Frederiksholms Kanal på en stor, stedsspecifik installation, opbygget af indfarvede dyner og puder. Arbejdet vil munde ud i en udstillingen på inter.pblc i København, oktober 2023.
I det sydvestlige hjørne af Norge ligger Middyr vandkraftværk. Et stykke modernistisk arkitektur, hvis brutale og hårde futuristiske udtryk optager norske Matilde Westavik Gaustad en hel del. Hun har været på Statens Værksteder for Kunst for at væve billedtæpper baseret på kraftværkets plantegning.