Andre projekter
Billedkunstner, Ann Lislegaard, arbejder på en spejlskulptur i stor skala til udstillingen Para-site, der vil bestå af 3D-animation, skulptur, lyd og tekst. Med referencer til science fiction undersøger hun, hvordan den omkringliggende verden påvirker vores bevidsthed, køn, sprog, tid og rum.
Fotograf Ole Butzbach har været seks måneder i Nicaragua for at portrættere et folk, der gennem årtier har kæmpet en kamp for den daglige eksistens. På Statens Værksteder for Kunst fremkalder Ole sine billeder på traditionel vis i et mørkekammer og skaber således store sort/hvide fotografier… Læs mere
På Statens Værksteder for Kunst har Mia-Nelle Drøschler arbejdet med en ny serie abstrakte malerier. Olie på store løsthængende lærreder, hvor det intuitive møde med materialer navigerer gennem pigment og rytme i én lang sanselig bevægelse.