Sophia Kalkau skar og konstruerede to komplekse træskaller, som senere blevet beklædt med polystyrenspejle og forseglet med hærdet glas. De blev fremstillet til at skulle ligge på Citadellet i Saint Tropez.
Andre projekter
Christine Clemmesen har under sit ophold på det grafiske værksted og i it-rummet arbejdet med fotolitografi fra aluminiumplader.
Christina Liljenberg Halstrøm startede med at ville undersøge traditionelle bogbindingsteknikker og dermed finde frem til nye konstruktionsdetaljer og udtryk. Med sportstape og mdf-plader undersøgte hun flader og sammensætning. Dette ledte imidlertid videre til en arbejdsproces, hvor hun undersøger og eksperimenterer med form og formål. Okt.… Læs mere
Jonas Handskemager har på metalværkstedet produceret værker og display til sin kommende udstilling på det kunstnerdrevne udstillingssted BLADR.