Andre projekter
Albert Grøndahl har arbejdet med fotografiske værker i mørkekammeret, hvor han har udforsket og forfinet eksisterende teknikker inden for sølv-gelatine processen. Her er værker vokset frem som spor fra et andet landskab — et romanunivers under opbygning.
Jens Bohr arbejder denne gang udelukkende med litografi på SVK: ”Jeg kan godt lide det, fordi det har denne her ”færdige” karakter. Det, der er trykt ér trykt! Der forekommer en helt bestemt rækkefølge i processen. Springer man et led over, virker det ikke. Jeg… Læs mere
Nina Saunders har deltaget i TV-programmet “Kunstnerkolonien” på DR i sommeren 2024. I atelieret på plan 5 har hun arbejdet på at finpudse værket, Have You Seen Jacob, som senere skal udstilles på Nivågaards Malerisamling.