Konservator Anders Rørvig Abildgaard skal restaurere et krucifks udført i egetræ. Krucifikset hænger til daglig ved Taarbæk kirke, og er sat for tidligere præst i kirken, Severin Widding, i 1936. Der skal desuden foretages opmåling/fotodokumentation af billedskærearbejdet til brug for senere rekonstruktion.
Andre projekter
Til deres duoudstilling Levnedsmidler har Matti Bjerre og Jara von Lüpke udviklet tagtøj, der forskyder hverdagsredskaber via performative måltider. Udstillingen vises hos ODP 3 i december 2025.
Værket er et forsøg på at akkumulere en række af de forestillinger og klicheer, der udgør/hjemsøger billedkunst som kollektiv kulturel forestilling. Jeg er interesseret i, hvordan virtuositet, både som handling og som udøver/beskuer-situation og ikon, til stadighed udgør så væsentlig en rolle, når det kommer… Læs mere
Billedkunstner Sara Lou Kramer har lavet et videoværk, der tager afsæt i kolonihistorien mellem Danmark og Island. Værket – en HD Video og 3D Animation – skal vises som en del af Cycle Music and Art Festival under temaet Inclusive Nation, der markerer 100-året for… Læs mere