Serien er en udsmykningsopgave til Trygvesta. Mystical Mythological Mist bliver en serie på 6 store malerier (omkring 180×350), der indholdsmæssigt cirkulerer omkring den arkitektoniske profil, som Trygvesta har fået skræddersyet af arkitektbureauet Builtidentity. Malerierne vil fungere som en slags huller eller pauser i Trygvestas stramme omgivelser. Billederne tager motivisk udgangspunkt i skoven og vil fortælle mystiske og abstrakte historier.
Andre projekter
Med sine farveraderinger er Johanne Foss tilbage i det italienske forårslandskab, hvor hun har lavet en serie raderinger i den klippefyldte natur. I kobbertryksværkstedet har hun videreudviklet motiverne med akvatinteplader og i trykkeprocessen arbejdet med forårets fine farvebalancer i de enkelte tryk.
Væver, Ane Henriksen, arbejder på et billedtæppe af vestenvinden, som skal udstilles på Heltborg Museum i Thy. Her skal hendes billedtæpper vises sammen med Jens Søndergaards landskabsmalerier og gå i dialog med flere af hans værker.
Karen Bjelke behandler udvalgte fragmenter af sin barndom og omsætter dem til tekstile værker. Hun benytter stof som malepalet for at udforske patchworkstilen og nedbryde traditionsbundne metoder knyttet til denne stil. Karen eksperimenterer med forskellige tekstile genbrugsmaterialer som gamle duge og sengetøj. Hun tager… Læs mere