Eksperimenter med materialet Tyvek i form af mønstre, indfarvning, tryk mv.
Andre projekter
Marie-Louise Andersson har under sit ophold på Statens Værksteder haft adgang til atelier samt træ- og metalværksted, hvor hun i samarbejde med bådebygger, Jason Daucke von Barner, har bygget en klangkrop til en æolsharpe.
Billedkunstner Lise Seier Petersen arbejder i Lerværkstedet på værker til en udstilling på Kunstcentret Silkeborg Bad, hvor værkerne skal vises i skulpturparken fra sommeren 2014 og frem.
Idéen bag Bendt Ulrich Sørensens projekt “Ge-Stell” er af filosofisk karakter og udspringer af Heideggers forelæsning “Spørgsmålet om teknikken“, der behandler forholdet mellem teknik, erkendelse og væren. Bendt reflekterer via sit værk over teknikkens rammer for kunstfremstilling. Ifølge Heidegger er vores tid kendetegnet ved den stadigt større rolle, teknikken… Læs mere