Andre projekter
Projektets mål har været at skabe rumlige, visuelle dramaturgiske forløb og synliggøre scenekunstens rumlige dimension. Vi brugte opholdet i Frederiksholms Atelier til at styrkes vores praksis ved at angribe og udfordre eksisterende metoder og formater, som anvendes i scenekunstnerisk proces.
I 2007 samarbejdede beklædningsdesigner Anne Damgaard og tekstildesigner Margrethe Odgaard i tekstilværkstedet på Statens Værksteder for Kunst. Begge uddannet fra Danmarks Designskole og på deres to måneder lange ophold på værkstedet havde de sat sig for at afprøve et samarbejde. Anne laver hovedsageligt skulpturelle kjoler og arbejdede… Læs mere
I foråret 2017 færdiggjorde chefkonservator Bo Kierkegaard restaureringen af skulpturgruppen Paradisøen i det store telt i Huggegården.