Andre projekter
Else Ploug Isaksen og Iben West arbejder med udgangspunkt i en fælles idé og et fælles grundmateriale på individuelle værker, som samles til en sammenhængende udstilling.
Pia Rönicke er optaget af de spor, planter og træer sætter, og det sprog, vi har for det. I projektet, Future Horizons, tager hun udgangspunkt i planten, Polygonum tinctorium, som også går under navnet Japansk Indigo – på koreansk 쪽.
Tekstildesigner Sarah Busk er optaget af naturens fænomener; ild, jord, vand, luft, dyrehud, fjerham… Og så er hun optaget af at udfordre de klassiske håndværksteknikker. For eksempel at væve med plastik frem for garn. På Statens Værksteder har hun eksperimenteret med indfarvede presenninger og skabt… Læs mere