Andre projekter
På SVK arbejder tekstildesigner Margrethe Odgaard på at udvikle kakler til en prototype på en moderne fortolkning af et kakkelbord. Et kakkelbord kendes typisk som et lille sofabord, hvis bordplade består af keramik-kakler. Margrethes idé er, at kaklerne skal kunne vendes og samles på forskellige… Læs mere
Møbelsnedker, Rasmus Fenhann, eksperimenterer med at skære kvadratiske rammer på CNC-fræseren. Eksperimenterne udføres til brug for to borde, hvoraf det ene med navnet Ratio er optaget til REFORM Design Biennale 2016, mens det andet, Thin Cubes, vises på Snedkernes Efterårsudstilling 2016.
Tekstildesigner, Janne Wendt, arbejder på at skabe en eksakt kopi af Lin Utzons uldgardiner fra 1975. Gardinerne skal hænge i Bagsværd Kirke i stedet for de nu slidte originaler.