Andre projekter
Arkitekterne Dominique Hauderowicz og Kristian Ly Serena har sammen tegnestuen, dominique + serena. I Træværkstedet har de opholdt sig i tre uger og benyttet CNC-fræseren flittigt til at producere delementer til deres seneste projekt, ‘A New Theory of Love’.
Anne Damgaard har arbejdet i atelier plan 5 og syværkstedet med udvikling af beklædningskonstruktioner i farvede lag af tyl og gaze til fællesudstillingen ‘All Solid melts into Air’ med keramiker Bente Skjøttgaard i Kunstpakhuset Ikast. Juli 2020 Samarbejdet mellem beklædningsdesigner Anne Damgaard og keramiker Bente… Læs mere
Designer, arkitekt og kunstner, Amanda Betz, har på Statens Værksteder arbejdet med de arter og steder i skoven, der har berørt hende. Arbejdet blev udstillet hos Format Artspace fra august – oktober 2021.