Andre projekter
Peter Wächtler har haft ophold i Turboladen og på træ og metal for at udvikle og producere værker til udstilling hos Simian, okt. – dec. 2024.
Snedkerkonservatorerne Anders Abildgaard og Henriette Hovidsen har ophold i konserveringsatelieret og snedkerværkstedet, hvor de skal afkorte Lyngby Kirkes 10 bænkerækker. Alle dele skal genbruges i størst muligt omfang, og der hvor der skal laves nye dele, bruges skarringstræ fra kirkens nu nedtagne pulpitur fra 1868.
Til udstillingen ”Genklang” på Trapholt Kunstmuseum i 2006 eksperimenterer Dorte med forskellig print på plastfolier, med tekstile illusioner og med at kombinere disse print med lys. Dorte tager udgangspunkt i broderier udført af såvel hende selv som nære familiemedlemmer. Broderierne er sammen med foto og… Læs mere