Andre projekter
Kasper Bonnén skal under sit ophold på Statens Værksteder udarbejde nye værker til en udstilling på Brandts i Odense i foråret 2010. Det nye arbejde kommer til at bestå af en række skulpturelle værker, hvor udvekslingen mellem krop og rum bliver central.
I starten af 2010 arbejdede designer Ane Lykke på Statens Værksteder med udvikling af et forslag til en integreret udsmykning af tunnelen mellem Panum Instituttet og Rigshospitalet. Hendes kunstneriske sigte er at skabe et sanseligt møde mellem bruger og rum ved at forskyde opfattelsen af rum… Læs mere
Honey Biba Beckerlee er billedkunstner og har de seneste par år arbejdet med digital teknologi i en posthuman undersøgelse af, hvordan teknologien og naturen skaber hinanden og os i den antropocæne tidsalder.