Andre projekter
Anne Damgaard har haft 5 ugers udviklingsophold i tekstilværkstedet til at eksperimentere med rammetryk med remazolfarver. Hun var på tryk-kursus på Statens Værksteder i efteråret 2023 og søgte herefter et ophold for at kunne fordybe sig mere i teknik og udtryk.
Jessie Kleemann arbejde under dette ophold med flere projekter, herunder på værket ”Slæden på vej” som krævede flere hjælpere under processen. Fra idé til at finde den rigtige design-udvikler til bygningen af selve værket.
Maya Peitersen har arbejdet i træværkstedet med at lave værker til udstillingen, Dada Dag Sureal Nat. Det er en gruppeudstilling sammen med tre nordiske kunstnere, som foregår på Galleri 2 i Stamsund på Lofoten i Norge til efteråret 2024.