Andre projekter
Felia Gram-Hanssens projekt “Fungal Networks” er udviklet i SVFKs metal- og tekstilværksted og skal udstilles på Overgaden til foråret 2021.
Til sit soloprojekt på Den Frie Udstillingsbygning arbejder Mette Gitz-Johansen i flere medier. Hun vil skabe et udstillingsrum opdelt i sekvenser ved at benytte foldede og reliefbaserede konstruktioner opspændt med lærred. Disse fungerer som afskærmning og/eller baggrund for videoprojektion. Videoprojektionen vil interagere med elementer af… Læs mere
I tekstilværkstedet arbejder Annette Andresen (Netter) med at trykke borter for at forny udtjente kniplings-alterduge med unikke håndtrykte mønstre. Projektet er specifikt rettet mod Lutherkirken fra 1918, tegnet af arkitekterne Martin Nyrop og Julius Smith.