Andre projekter
Leonora Krag og Emilie Boye Kjær har søgt om ophold på træværkstedet i forbindelse med produktionen af en serie stukpaneler i træ til udsmykning af projektet “Hjortetakly – et byggeeksperiment i komposterbar arkitektur”.
Billedkunstner Birgitte Thorlacius arbejder på en serie dybtryk, som skal udstilles på Johannes Larsen Museet i 2014. Birgitte ætser konturerne af forskellige skrøbeligt udseende insekter ned i kobberplader (stregætsning og akvatinte) eller ridser direkte ned i aluminiumsplader med koldnål. Ved at arbejde med samme pladestørrelse… Læs mere
Gitte Jungersen har i lerværkstedet bygget enkle, firkantede former med et indre og et ydre, der refererer til den kendte keramiske type: beholderen. Brændingen er helt central i hendes arbejde som en transformerende dobbeltkraft, der på én gang agerer både tilblivelse og nedbrydning.