Andre projekter
Jesper Dalgaard har arbejdet med at udvikle sin praksis fra det keramiske over i et mere robust materiale som metal. Han har derfor opholdt sig i metalværkstedet og udendørsatelieret Huggergården for at eksperimentere med diverse emner inden for metal.
Møbeldesigner, Rasmus Bækkel Fex, har i dette projekt ladet sig inspirere af modeverdenens Haute Couture, hvor den faglige viden bearbejdes med en kunstnerisk dimension, der stiller flere spørgsmål, end den giver svar. På træværkstedet og i et tilstødende atelier har han arbejdet med udstillingen Chair,… Læs mere
Villiam Miklos Andersen har brugt opholdet i Anne Marie Carl-Nielsens Atelier til at forberede en soloudstilling på O-Overgaden i København med titlen, Caffè Crema.