Billedhugger Bjørn Poulsen skal arbejde på to skulpturer til udstilling i henholdsvis Skulpturparken Veksølund og i Umedalen i Umeå, Sverige. Skulpturerne bliver udført i rustfrit stål i store formater og kommer både til at indeholde en større arkitektonisk del såvel som en mindre kropslig del.
Andre projekter
I samarbejde med Birgitte Due Madsen skaber Jonas Trampedach et sidebord med en ikke-centreret roterende top. Ballast bordet er ideelt til brug i lounge situationer. Tre forskelligt proportionerede rør dikterer geometrien af bordet.
Billedkunstnerne Pernille Bøggild og Lisbeth Bank arbejder med en samling af sommerfugle og insekter, indsamlet i 60’erne på Bornholm, som skal blive til en permanent installation på Skovsnogen. Lisbeth og Pernille har glaskasser med hele insekter samt insektdele, ben, vinger, følehorn m.v. Nogle af insekterne er… Læs mere
På grafikværkstedet arbejder Cecilie Egerod med litografi. Hun skaber plakater til en imaginær teaterforestilling. Arbejdet er stedsspecifikt med udgangspunkt i den københavnske bar Bobi bar, og det visuelle udtryk består af en kombination af geometriske former og tekster inspireret af samtaler, hun har overhørt.