Andre projekter
Ebbe Stub Wittrup og Troels Sandegård har lavet deres eget laboratorium i Formeriet. Her vil de, via flere forskellige medier, udvikle værker inspireret af Institut for Bioinformation. Instituttet blev oprettet af Khrusjtjov i det gamle Sovjetunionen efter en tur til Indien i slutningen af 1950’erne. De… Læs mere
Billedkunstner Tina Maria Nielsen har længe ønsket at indgå i et kunstnerisk samarbejde med de to tyske kunstnere Antonia Low og Stella Geppert, der tidligere har udstillet i det kunstnerdrevne udstillingssted Skulpturi. Dette realiseres nu i Kunsthal Nords rustikke rammer med en stedsspecifik fællesudstilling.
I det serigrafiske værksted har Rebecca Krasnik omdannet 3D-generede billeder til halftone-billeder i forskellige opløsninger og trykt dem som serigrafiske tryk.