Andre projekter
Hvornår bliver et billede til et billede, og hvornår er et tegn et tegn?Veronica Rigét udforsker grænsefeltet og overgangene mellem niveauer af betydning og figuration i en serie nye grafiske værker, der skal udstilles hos Danske Grafikere i efteråret 2024.
I serigrafiværkstedet har designer, Camilla Thuv, primært arbejdet med serigrafi på træ i større formater. Hun har skabt to værker, “Free flow” og “Shaped flow”, hvert bestående af tre dele, trykt på træ. Derudover værket, “Organic interaction 3”, i et begrænset oplag trykt på papir.
I træværkstedet arbejder billedkunstner Christian Bang Jensen på en serie sokler med CNC-fræsede skrifttegn. Soklerne indgår i udstillingen Epifyt i Cobra-rummet i Lyngby. Ligesom en epifyt gror på andre planter, finder Christians værker næring i udstillingsrummets loft, som er dekoreret af en række Cobra-kunstnere.