Andre projekter
Den tyske billed- og performancekunstner, Stella Geppert, har en arkæologisk tilgang til kroppens tilstedeværelse i rum. Hendes arbejde i SVKs største atelier, Turboladen, har været centreret om en performance, der i samarbejde med Den Frie Udstillingsbygning, er på Danehallernes program under festivalen Close Encounters
Vinylpapiret giver Mikael Theijll de bedste ophængningsmuligheder for hans store vægelementer. På it-værkstedet afprøver han forskellige prints af sine plakater og billedtapeter, hvor han eksperimenterer med taleboblens udtryksmuligheder.
Gotta Serve er et samarbejdsprojekt mellem seks kunstnere, tre fra Aarhus og tre fra København, hvor de skaber et fællesværk i bogform over 12 dage i Grafikværkstedet på SVFK.