Michelle Eistrup står som koordinator for et dansk/afrikansk kunstnersamarbejde, hvis værker skal udstilles på My world/Images Festivalen samt på Dak´art Biennalen i Afrika. Værkerne vil fortrinsvist ligge inden for foto, video og lyd, og projektet er baseret på 1 måneds samarbejde i Danmark og en måned i Afrika (Senegal/Kenya).
Andre projekter
På Statens Værksteder for Kunst har Lærke Ryom udarbejdet møbelkollektionen, Blå, til gruppeudstillingen Wet Work på Fabrikken for Kunst og Design. Her dykker nyuddannede kunstnere og designere ned i Fabrikkens og Sundholms historie.
Billedkunstnerne Ida Lunden og Carina Lin Sixten danner tilsammen kunstnerduoen Morblod, som beskæftiger sig med performance, skulptur og grafik i en cirkulær proces. Under deres seneste ophold på Statens Værksteder er det deres grafiske praksis, de har arbejdet med, men med udgangspunkt i blandt andet… Læs mere
Tekstildesigner, Margrethe Odgaard, modtog i februar Torsten og Wanja Söderbergs pris 2016, og får i den forbindelse en soloudstilling på Rösshka Museet i Göteborg. På SVK har Margrethe arbejdet på døren Rite-Rite, som skal med på udstillingen, der åbner til november.