Andre projekter
Med inspiration fra Dan Turèlls digt Hyldest til hverdagen og et kig på egne hverdagsrutiner skaber designer Alvilde Holm en lampe i stål, der afspejler de farver og følelser, hun forbinder med lysets skift i løbet af dagen. Lampen skal udstilles på Stockholm Furniture &… Læs mere
Signe Rohardt Lund har arbejdet i metalværkstedet på værker til sin kommende soloudstilling Dirty Laundry på udstillingsstedet, Sydhavn Station.
Med sit vægobjekt fra kollektionen AIX Objects fortæller Steen Higham den gode historie om regnskovens brugbare træsorter. Objektet har han konstrueret til Venice Design, hvor han i samarbejde med Verdens Skove aktiverer Honduras’ uudnyttede ressourcer af mahognisorter – til fordel for både regnskov og lokale.