Arkitekterne Gudrun Krabbe og Jeppe Langer skal anvende metal- og træværkstederne til at udarbejde møbelskabeloner, som forholder sig til udvalgte elementer i udstillingsrummet MODTAR. Resultatet vil kunne ses på galleri MODTAR PROJECTS fra d. 9. oktober til d. 18. oktober 2009.
Andre projekter
På Statens Værksteder for Kunst arbejder jeg med pladeteknik i ler. Jeg bygger en konstruktion af et gennemblik, et tegn, der rejser sig som skulptur, mens jeg “blot” er en håndværker, der går på arbejde. Jeg snor to halve dele af en konkret aftegning af… Læs mere
Ida Sønder Thorhauge arbejder i det store atelier, Turboladen, på en ny serie værker – en række store malerier til en kommende soloudstilling på Overgaden med titlen “Between Eternity and Time”. Formatet er pladskrævende, men Turboladens store rum giver mulighed for at danne et overblik… Læs mere
På fotoværkstedet har Louise Bøgelund Saugmann arbejdet på en håndlavet fotobog med titlen: 55˚35’12.8”N 12˚32’56.2”E, del 2. Bogen udkommer på forlaget Blankt Papir Press, i 72 eksemplarer i en æske, der har plads til del 1 med undertitlen, 26.01.18, som udkom i 2022.