Med projektet ”Den Digitale Borddækning” vil keramiker og kunsthåndværker Jane Holmberg Andersen arbejde med service til en borddækning ud fra digitale skitser, der udføres som prototyper/modeller på 3D printeren på Statens Værksteder for Kunst.
Andre projekter
Med sine Precious Plastic-maskiner vil Mette Saabye udnytte Cape Towns affaldsressourcer til at skabe bæredygtige produkter. Projektet er målrettet et drengehjem, hvor de unge skal bruge maskinerne til at producere urtepotter og plastsnøre til kurveflet.
“Jeg har altid været meget nysgerrig efter og optaget af, hvad jeg husker og hvordan,” siger fotografen Astrid Kruse Jensen, der har eksperimenteret med sort/hvid fremkaldelse i mørkekammeret. Feb. 2015 Astrids interesse for analogt fotografisk arbejde har altid været der. Den analoge fremkaldelse er en arbejdsproces,… Læs mere