Andre projekter
I atelieret på plan 3 har Tilde Bay Kristoffersen konstrueret den første af sine kvindelige giganter til projektet Hyperion. Over en bredskuldret stålkonstruktion monterer hun en strittende vævning af hvidlerspigge og blanke glasperler, der skal give den gravide gigant en skovbundsflade.
På konserveringsværkstedet er Lena Bjerregaard tilbage med samlingen af kinesiske 1800-tals uniformer, og hun har denne gang Mette Jensen med til arbejdet med at restaurere det mørnede stof, så dragterne er klar til udstilling. Med tyl, limfilm og tynde silketråde forstærker og fikserer de to… Læs mere
Under sit ophold i metalværkstedet har kunstner og kok, Søren Aagaard, arbejdet på særudstillingen Sommer, skabt specielt til Museet for Samtidskunst i Roskilde. Udstillingen viser en række videoværker samt nye installationer og skulpturer.