Andre projekter
Halfdan Pisket har ikke udstillet i ti år. Men det laver han om på nu. Den danske billedkunstner og tegneserieskaber har været på Statens Værksteder for Kunst for at lave illustrationer til en ny tegneserieudgivelse, hvoraf nogle overføres til grafiske tryk og udstilles på Kulturinstituttet… Læs mere
Billedkunstner, Ragna Mouritzen, og designer, Troels Flensted, arbejder på at fremstille specialværktøj og prototyper til en række unikke og eksperimenterende lamper og borde. De kombinerer elementer fra hver deres baggrund med en eksperimenterende tilgang til materialer og fremstillingsprocesser.
Den foranderlige og gådefulde natur optager Lisbeth Nielsen Lyrstrand. Med eksperimenter i latexaftryk, gipsafstøbninger og balsameringer i powertex kredser hendes værker om naturens forekomster og mangeartede udtryk.