Forberedelse til udstilling i projektrummet hos Galleri Christina Wilson fra d. 6. september 2008. Japansk gæstekunstner.
Andre projekter
Tekstildesigner, Janne Wendt, arbejder på at skabe en eksakt kopi af Lin Utzons uldgardiner fra 1975. Gardinerne skal hænge i Bagsværd Kirke i stedet for de nu slidte originaler.
Lisbeth Nielsen Lyrstrands projekt omhandler kvindeliv, beklædning og fremstilling af beklædning med arbejdstitlen ”Tilskæring”. I atelieret på plan 3 arbejder hun med diverse materialer og eksperimenterer med opsætning og installation.
Anne Damgaard har haft 5 ugers udviklingsophold i tekstilværkstedet til at eksperimentere med rammetryk med remazolfarver. Hun var på tryk-kursus på Statens Værksteder i efteråret 2023 og søgte herefter et ophold for at kunne fordybe sig mere i teknik og udtryk.