Under opholdet på Statens Værksteder har Jette Gemzøe arbejdet på 4 billedtæpper til Kunstindustrimuseets festsal i anledning af museets 100 års jubilæum. Udsmykningsopgaven er blevet til med festsalen som visuel inspiration og billedtæppernes fletmønstre og farver er således inspireret af det særegne parketgulv i festsalen og farvesætningen i rummet. Tæpperne måler hver 2,80 x 2,30 meter.
Andre projekter
I det store fotoværksted arbejder Christine Clemmesen på en række fotografiske værker, der behandler det abstrakte og non-abstrakte fotografi.
I sommeren 2024 har Lise Seier Petersen skaleret Draperede Smeltestykker op i den store ovns fulde højde – dvs. en færdigbrændt højde på ca. 90 cm.
Billedkunstner, Kasper Akhøj, arbejder på værker til tre soloudstillinger. Han udvælger og sammensætter fotoværker til en udstilling, der tager udgangspunkt i restaureringen af Villa E-1027 i Sydfrankrig, og han eksperimenterer med at sammensætte fundne materialer til en skulptur.



