Under opholdet på Statens Værksteder har Jette Gemzøe arbejdet på 4 billedtæpper til Kunstindustrimuseets festsal i anledning af museets 100 års jubilæum. Udsmykningsopgaven er blevet til med festsalen som visuel inspiration og billedtæppernes fletmønstre og farver er således inspireret af det særegne parketgulv i festsalen og farvesætningen i rummet. Tæpperne måler hver 2,80 x 2,30 meter.
Andre projekter
Med Jagtmark har Ane Henriksen fortolket et markbillede af Jens Søndergaard, hvor hun gennem islættene med brugt jagttøj understreger naturens jordtoner – mens indslag af feminint undertøj fremhæver markskødets erotiske undertoner. Billedtæppet er til en udstilling på Heltborg Museum.
Lucas W. Melkane har under sit ophold på Statens Værksteder bygget en skulpturel scenografi på træ- og metalværkstedet. Projektet er et samarbejde med den britiske kunstner Emily Jones og skabes til en større udstilling på udstillingsstedet Primer i Kgs. Lyngby.