Under opholdet på Statens Værksteder har Jette Gemzøe arbejdet på 4 billedtæpper til Kunstindustrimuseets festsal i anledning af museets 100 års jubilæum. Udsmykningsopgaven er blevet til med festsalen som visuel inspiration og billedtæppernes fletmønstre og farver er således inspireret af det særegne parketgulv i festsalen og farvesætningen i rummet. Tæpperne måler hver 2,80 x 2,30 meter.
Andre projekter
Billedkunstner, Hardy Brix, udfører aftryk af forskellige plantematerialer med akvarelfarve. Hans naturprint er en videreudvikling af det arbejde, han påbegyndte under en rejse til Svalbard, hvor han eksperimenterede med iceprints.
– et udviklingsprojekt på TC2 væven I væveværkstedet eksperimenterer Mette Høyen Andersen med vævning, der i et abstrakt sprog af mønstre involverer landskaber, tekst, teknologi, arkitektur og hverdagens indretninger.
Maya Lahmys arbejde i Træværkstedet og med 3D printeren danner grundlag for rumlige eksperimenter og udvikling af nye krydsninger i spændingsfeltet imellem arkitekturens konkrete og poetiske fremtræden. Som udgangspunkt var arbejdet møntet på en konkret installation i form af en 2 x 2 x 0,3m let… Læs mere



