Arkitekten Birgitte Bülow eksperimenterer med arkitektoniske former og strukturer i ler. Hun er inspireret af Malis arkitektur og kultur, af strukturer og symboler som går igen i Malis oprindelige, lerklinede bygninger. Birgitte Bülow udformer et stort antal miniature lermodeller af især huse, som tager udgangspunkt i malisk kultur og i maliske bystrukturer. De små modeller kan sættes sammen på forskellige måder, og derved i sammenhæng danne forskellige nye strukturer og mønstre. Samtidig er miniaturemodellerne også en måde at arbejde med husets forhold mellem inderum og uderum – f.eks. dets placering på grunden og udnyttelsen af rummet omkring huset, samt måden at strukturere og prioritere husets ’ryg’ udadtil og husets liv indadtil.
Andre projekter
I Grafikværkstedet arbejder billedkunstner Jon Stahn på en serie grafiske værker til en soloudstilling hos Danske Grafikere. Udstillingen er et resultat af et længere ophold på Det Danske Institut i Rom, som Jon havde i 2013, og vil udover træsnit, kobbertryk og linoleumstryk inkludere fotografier… Læs mere
Kunstnerduoen Considered to be Allies har på Statens Værksteder arbejdet på en videoinstallation, der forbinder beskueren til en intim terapi-samtale. Det materielle liv og hverdagen væves sammen med spirituelle og videnskabelige spørgsmål om universets stoflighed og den menneskelige skæbne.
Inspireret af den japanske have arbejder arkitekt, Amanda Betz, med papirets konstruktive egenskaber og fremkalder en abstraktion til de danske landskaber. Hun skærer, strækker og folder papiret i en kombination af maskinens og håndens kraft for at fremkalde lys- og skyggeeffekter i faste, rytmiske mønstre.