Elisabetta Bosettis projekt handler om at afprøve en vandopløselig syntetisk harpiks på diverse typer materialer indenfor traditionel og moderne kunst. Afprøvningen vil blive udført som en simulation af de almindelige konsolideringsbehandlinger, da udgangspunktet er at komme så tæt som muligt på det virkelige konserveringsarbejde. Dette sker for at kunne observere og forstå, hvordan den syntetiske harpiks interagerer, når den befinder sig i maleriernes bestanddele. Projektets resultater vil senere blive publiceret i en faglig artikel på:
Andre projekter
I SVK’s mørkekammer har billedkunstner Erik Steffensen, som en fotografiets alkymist, undersøgt betingelserne for sit arbejde med det analoge fotografi.
Kirstine Sundahl og Kalle Jørgensens projekt er en installation, der består af 114 træmoduler sammenkædet således, at de danner et fleksibelt gitter. Modulerne er fremstillet af linnedtræ, og de forskellige dele til hver modul er udskåret og limet sammen i træværkstedet. Formen på modulerne skal… Læs mere
På SVK arbejder Anne Fabricius Møller på en bestilling fra Frilandsmuseet på papirtapet med mønster fra 30’erne. Anne trykker mønsteret på baggrund af forlæg fra museets etnograf. Tapetet skal anvendes til Stadager Brugsforening i Andelsbyen på Frilandsmuseet. Anne benytter tapetpapir fra Fiona.