Andre projekter
Jessie Kleemann arbejde under dette ophold med flere projekter, herunder på værket ”Slæden på vej” som krævede flere hjælpere under processen. Fra idé til at finde den rigtige design-udvikler til bygningen af selve værket.
I atelier plan 5 arbejder Søren Thilo Funder frem mod en soloudstilling på Overgaden – en udstilling, der byder på filmiske værker og installationer.
I Store Formater arbejder Sian Kristoffersen på soloudstillingen ”Doll Furious”, som skal vises på Traneudstillingen i foråret 2014. Udstillingen er en totalinstallation bestående af tre videoprojektioner, en større fotocollage og en række skulpturer samt forskellige objekter, der placeres direkte på gulvet eller på små platforme.… Læs mere