Andre projekter
Kaja Sofie Skytte Jensen arbejder med planter, parkstrukturer og rumlige installationer på Statens Værksteder for Kunst.
Billedkunstner Anders Werdelin arbejder på et værktøj til fremstilling af en land art-skulptur til Skovsnogen i Herning Kommune. Værket kalder han HOLLOW 1. Det stedspecifikke værk skabes af en stabel egetræstømmer, med en halvkugleformet udhulning. Hulningen er lille nok til, at den opleves som passet… Læs mere
I serigrafiværkstedet har designer, Camilla Thuv, primært arbejdet med serigrafi på træ i større formater. Hun har skabt to værker, “Free flow” og “Shaped flow”, hvert bestående af tre dele, trykt på træ. Derudover værket, “Organic interaction 3”, i et begrænset oplag trykt på papir.