Andre projekter
I forbindelse med en bestilling af nyt service til den danske ambassade i Japan er designer Line Depping blevet spurgt, om hun vil lave et smørrebræt. I træværkstedet har hun derfor vha. CNC-fræsning og dampbøjning udviklet nye prototyper.
Maja Lund Hvidtfeldt Mortensen har arbejdet i tekstilværkstedet med at producere værker til en udstilling i efteråret 2024 med omdrejningspunkt i marine materialer, naturlige pigmenter og forskellige tekstile fibre.
Med inspiration fra værket En rytter tager Blålys afsæt i arbejdet med kønsstereotyper. Ved at sammenligne proportionerne i udvalgte af Danmarks nationalsymboler såsom skulpturer i det offentlige rum, ønsker Kate Skjerning at tydeliggøre nogle af de værdier, der er blevet værdsat i vores samfund gennem… Læs mere