Andre projekter
En topersoners soveplads med mulighed for at hæve sig over “smatten” I SVKs Metalværksted har Jane Ostermann-Petersen produceret en prototype på projektet “Shelters”. Projektet udspringer af en grundlæggende forargelse over det enorme oprydningsarbejde, en festival som blandt andet Roskilde festivalen står med, når festen er forbi.… Læs mere
På Statens Værksteder har Laura Guiseppi fokuseret på at lave bøjler til 2 ud af 4 nye “Retainer bodies”. “Retainer bodies” er ganebøjler, der er unaturligt store og derfor fremstår groteske.
Arkitekt Nikolaj Thrane Carlsen har opnået stor succes med sit afgangsprojekt, et bæredygtigt loungemøbel i tang, fra Kunstakademiets Arkitektskole i 2017. Endda så stor, at han har måttet lave endnu en udgave af møblet, fordi flere parter har ønsket at udstille det samtidigt.