Konservator Anne Jonstrup Simonsen skal restaurere fem meget store oliemalier på lærred fra Den Russiske Kirke “Skt. Aleksander Nevskij” i Bredgade.
Andre projekter
Henover de varme sommerdage har tekstildesigner Drua Sif Simone Albrechtsen skabt en kollektion af beklædningstekstiler på TC1- væven og leget med symbiosen mellem solide og changerende farvelag i dobbeltvæv samt lysets indvirkning på de forskellige materialer.
I arbejdet med open-source data fra De Nationale Geologiske Undersøgelser for Danmark og Grønland (GEUS) og Naalakkersuisuts minerale myndighed m.fl. har Gudrun Havsteen-Mikkelsen i væveværkstedet designet et nyt kort for at rekonstruere og oversætte samme observerede data i en gobelinvævning.
Fotograf Ole Butzbach har været seks måneder i Nicaragua for at portrættere et folk, der gennem årtier har kæmpet en kamp for den daglige eksistens. På Statens Værksteder for Kunst fremkalder Ole sine billeder på traditionel vis i et mørkekammer og skaber således store sort/hvide fotografier… Læs mere