Billedkunstner Maria Finn skal udføre fire vægpaneler til en separatudstilling på Overgaden – institut for samtidskunst. Maria Finn arbejder både med video, tekst, tegning og vægmalerier, og de paneler, hun skal lave på Statens Værksteder, skal vise fragmenter af et helt landskab, som går i dialog med ordene og de levende billeder.
Andre projekter
I forbindelse med en gruppeudstilling på Overgaden er Ann Louise Overgaard Andersen inviteret til at lave en stor installation.
På Øregaard Museum skal billedkunstner Claus Egemose udstille sammen med en håndfuld andre kunstnere sommeren over. Han skal udfylde ét stort rum og vælger at arbejde med silkestof i lange lette baner, som, monteret på et metalstativ, får karakter af at svæve i rummet.
I sit grafiske arbejde undersøger Eau Pernice, hvordan trykkeprocessen kan bruges til at omdanne og kombinere motiver, så der opstår nye handlingsforløb og overraskende motiviske sammenhænge.