Toke Flyvholm arbejder på metalværkstedet samt med 3-d print på SVK, hvor han udfører nye skulpturer til en gruppeudstilling på Galleri Jakob Bjørn i Århus.
Andre projekter
Martin Nannestad Jørgensen væver to altergulvtæpper til Herlufsholm Kirke – et stort, der skal ligge mellem knæfald og væggen bag alteret samt et mindre, der skal ligge på en forhøjning foran selve alteret. Martin fortæller om udviklingen af projektet og materialevalget: Sep. 2012 “I Herlufsholm… Læs mere
I SVK’s konserveringsværksted har konservator Lin Spaabæk arbejdet på restaureringen af 10 fugtskadede jubilæumsmalerier fra Carlsberg Museum. Da malerierne i sin tid blev udført, blev de ikke tillagt særlig stor betydning i hverken historisk vidnesbyrd eller værdi. Derfor blev de lavet i billige, hurtigt forgængelige… Læs mere
I Turboladen arbejder billedkunstner, Anne Haaning, på delelementer til en udstilling i Den Frie Udstillingsbygning med titlen, Half Hidden. Haanings arbejde kredser omkring, hvordan historien om kryolitminer og minearbejde påvirker den kollektive bevidsthed i Grønland og Danmark.