Andre projekter
”Hvordan afkoder vi mennesker kulturen? Og hvordan forankrer man en kultur i sit design?” – de spørgsmål stiller designer Aviaaja Ezekiassen. Hun har påbegyndt et studie i, hvordan man forstår grønlandsk design og hvilken værdi der er lagt heri. Dette har udmundet i tre møbel-designs… Læs mere
I Turboladen arbejder billedkunstner, Anne Haaning, på delelementer til en udstilling i Den Frie Udstillingsbygning med titlen, Half Hidden. Haanings arbejde kredser omkring, hvordan historien om kryolitminer og minearbejde påvirker den kollektive bevidsthed i Grønland og Danmark.
Arkitekt Rune Bundgaard trækker elementer ud af keramikkens verden og overfører dem til en arkitektonisk kontekst. På lerværkstedet udvikler han klinker af murstensler, som skal fungere som facadebeklædning til huse. Han eksperimenterer med lerets stoflighed, stenenes format, overflade og geometri og udvikler et ophængningssystem.