Andreas Schulenburg er som en af fem billedkunstnere og kunstnergrupper inviteret til at udføre lege- og kunstobjekter på køs – museum for kunst i det offentlige rum. Det er objekter, som udstilles og bruges til leg i hele udstillingsperioden. Schulenburgs objekt består af et ben (gitterkonstruktion), som bærer en slags pyramide. Benet eller stolpen leder tankerne hen på boreplatformen og en ny industriel verden, og stolpen forankres i en sort pøl, som er et billede på en oliepøl. På stolpen står pyramiden, som refererer til et stykke kulturarv fra ældre tid. Omkring oliepølen ligger isflager og andre oliepøler, som udfordrer balanceevnen (de kan vippe), og man kan hoppe fra isflage til oliepøl og omvendt. I udformningen af objektet er det vigtigt, at objektet har forskellige legekvaliteter (klatre, balance, jorden er giftig). Tanken bag projektet er at skabe en skulptur, hvorpå man kan bevæge sig mellem varmt og koldt, mellem nyt og gammelt, mellem rent og forurenet og mellem kultur, natur og industri.
Andre projekter
På Metalværkstedet har Sian Kristoffersen lavet delelementer til et interiorværk. Her har hun blandt andet bøjet rundstål til et stativ til en kommende udstilling.
‘Knitreormen’, ‘Rasledamen’, ‘Kling og Klang’, ‘Pruttefyrene’, ‘Gonghovedet’ og ‘Superfødderne’. Kostumedesigner og scenograf Gøje Rostrup har skabt en danseforestilling, der udforsker samspillet mellem bevægelse, lyd og fortælling. Forestillingen indgår i Dansekapellets Efterårsferie Camp- program og vises d.16-17. oktober 2018
Ane Mette Ruge skal under sit ophold på SVK arbejde med en integret udsmykningsplan for de to plejecentre Søndergaard og Baunehøj i henholdsvis Ballerup og Lyngby Tårbæk kommune. Begge plejecentre er pt. under opførelse. Arbejdet med udsmykningsplanen sker i samarbejde med tegnestuerne Entasis og Virumgaard,… Læs mere
