Andre projekter
Lotte Myrthue har under et udviklingsophold i tekstilværkstedet eksperimenteret for at tilegne sig grundlæggende færdigheder og kendskab til trykfarver og stofkvaliteters muligheder.
På SVK arbejder designer Nikolaj Steenfatt på at videreudvikle sit afgangsprojekt ”Impasto”, som er et selvudviklet, bionedbrydeligt kompositmateriale, der kan anvendes til at skabe bæredygtig design. Målet er på sigt at udvikle materialet og designet i en sådan grad, at det vil kunne inkorporeres i… Læs mere
Mette Ussing vil med sine fotografier fra Nepal 1972-74 dokumentere de store forandringer, som har ændret bybilledet, kulturen og menneskene de sidste 45 år – og særlig mærkbart efter jordskælvet for to år siden.