Se projektet her

Velkommen til SVFKs projektdatabase – en direkte udveksling af kunsteriske arbejdsprocesser.
Indtast navn, teknik eller materiale i søgefeltet og gå på opdagelse i mere end 2000 projektbeskrivelser.

Se projektet her
På Statens Værksteder har Mai S. Keldsen undersøgt planters potentiale som billedskabende materialer og som bærere af stedsspecifik viden. Hun har til formålet udviklet fotografiske fremkaldervæsker, lavet udelukkende af planter og vand.
Camilla Prasch’s smykker og udstillinger bevæger sig konceptuelt imellem kunst, arkitektur, design og kunsthåndværk og opfordrer til samspil mellem publikum og objekt. På Statens Værksteder har hun udviklet unikaobjekter og prototyper på produkter. De anvendte materialer i hendes koncepter ligger et stykke fra de gængse… Læs mere
Charlotte Thrane har arbejdet i atelieret i Frederiksholms Kanal på en stor, stedsspecifik installation, opbygget af indfarvede dyner og puder. Arbejdet vil munde ud i en udstillingen på inter.pblc i København, oktober 2023.