Sophia Kalkau drejede og fræsede fire modeller til nye gravmonumenter på Træværkstedet. Hun var sammen med fem andre billedhuggere blevet inviteret til at nytænke og skabe gravmonumenter til Dansk Stenhuggerlav. SVKs drejebænk til store legemer gav, ifølge Sophia Kalkau, hende muligheden for at udvikle objekterne – at eksperimentere, afprøve og undersøge stof og form før end objekterne blev sendt videre til stenhuggeren.
Andre projekter
Designer Peter Johansen har arbejdet på tre forskellige projekter – alle med enkle konstruktioner og materialernes egenskaber i centrum. Som Peter selv formulerer det: ”Det er i grænselandet mellem funktionen og konstruktionen, at magien for mig opstår.”
Molly Haslunds arbejde på Statens Værksteder for Kunst er centreret omkring forberedelsen af en stor soloudstilling til Overgaden. Med både performative, skulpturelle og digitale værker vil hun udfolde og udfordre vores kropslighed og vores måde at være sociale på.