Billedkunstner Theis Wendt skal arbejde frem mod en udstilling hos Teapot – Gallery for Contemporary Art i Köln fra d. 5. juni til d. 24. juli 2010. Han vil udføre en række papirarbejder, hvis teknik svinger fra airbrush og akvarel til farveblyant og collage. Han skal desuden udføre en række litografitryk, som også skal indgå i udstillingen.
Andre projekter
Med 3D-modellering har Morten Modin udformet en gipsfrise, hvor origamifigurer folder sig ind og ud af hinanden. Printene går igennem omhyggelige digitale forberedelser, før han kan grave sine printfliser op af printerkammerets gipsstøv og samle dem i en frise til Silkeborgudstillingen 2017.
I træ- og metalværkstedet har Ana Pavlovic arbejdet på store træmoduler, der skal udgøre rammen for en udstilling på Inter Arts Center i Malmø. Med temaet migration tager udstillingen udgangspunkt i situationen, som kvindelige migranter befinder sig i i nutidens Europa.
Konservator, Mette Jensen, arbejder på at restaurere en skyttelaugsfane fra 1860.