Planlægges som separatudstilling på Galleri Esplanaden
Andre projekter
Kunstneren arbejdede op til sin udstilling på Overgaden – Institut for Samtidskunst på et af Statens Værksted for Kunsts atelierer og havde også adgang til træ- og metalværkstederne. Han skulle bidrage med en hel række af skulpturer, som i deres samlede fremtoning skulle kommunikere sammen og danne… Læs mere
Signe Rohardt Lund har arbejdet i metalværkstedet på et værk til en gruppeudstilling på udstillingsstedet, Sydhavn Station, med titlen “Verden består af støv”.
På træværkstedet har Villiam Miklos Andersen skabt en serie af skulpturelle urinaler i massivt egetræ. Værkerne er approprieringer af urinaler, som forefindes på tyske rastepladser og danner samtidig billedramme om grafiske dybtryk, produceret på det grafiske værksted.