Billedkunstner Eva Steen Christensen skal på Statens Værksteder bygge en 1:1 skitse i forbindelse med gennemførelsen af en udsmykningsopgave for h.h.v. Statens Kunstfond og Frederiksberg Kommune. Modellen skal efterfølgende sendes til Kina, udhugges i sten og indgå som en del af udsmykningen på Kjeld Petersens Plads, Frederiksberg.
Andre projekter
My projects merge cultural practices of classical Chinese traditions with kinetic designs I’ve developed in my previous work. More specifically, I’ve been adapting my work to appropriate two animistic notions found in the metaphysical notion of Qi (氣) particularly those related to many of the… Læs mere
På SVK’s træværksted har designer og snedker Jonas Lyndby Jensen re-designet en stol, han lavede for mange år siden. Med hjælp fra CNC-fræseren har han produceret en moderne version af stolen, der udstilles som en del af Danish Design Makers på Stockholm Furniture Fair i… Læs mere
Rødder er den del af vegetationen, der som regel ligger under jorden og derfor er ude af syne. Men når man indimellem får et kig ned i de underjordiske lag, åbenbarer der sig et virkelig fascinerende, smukt og magisk univers.