Under opholdet på Statens Værksteder har Jette Gemzøe arbejdet på 4 billedtæpper til Kunstindustrimuseets festsal i anledning af museets 100 års jubilæum. Udsmykningsopgaven er blevet til med festsalen som visuel inspiration og billedtæppernes fletmønstre og farver er således inspireret af det særegne parketgulv i festsalen og farvesætningen i rummet. Tæpperne måler hver 2,80 x 2,30 meter.
Andre projekter
Svenske Marie Bancks har været på Statens Værksteder for Kunst for at lave forarbejdet til en række skulpturer, der skal udstilles på Not Quite Gallery i Sverige til efteråret. Her har hun undersøgt materialer, lavet mock-ups og testet 1:1. De endelige skulpturer producerer hun først… Læs mere
Mit ophold i fotoværkstedet på Statens Værksteder drejer sig om to forskellige fotografiske projekter.
Birk Thomassen har arbejdet i det store fotostudie på en fotografiudstilling om køn, kærlighed og retten til at elske til Kunstmuseum Brandts. Udstillingen, Love, Lust and Freedom var museets største egenproducerede fotografiudstilling i 20 år.