I efteråret 2009 skal Anette H. Flensburg påbegynde arbejdet med en udsmykningsopgave til Byretten i København, – opgaven færdiggøres på Statens Værksteder i foråret 2010. Hendes plan er at fremstille to større malerier til det bestemt udpegede retslokale. I 2007 fremstillede hun 3 store malerier til Højesteret i København, og tematisk vil billederne til byretten lægge sig op ad disse.
Andre projekter
I atelier Store formater har Isabella Solar Villaseca arbejdet med den installatoriske del af projektet Memory Marketplace til en kommende udstilling på Overgaden i november 2022.
Video- og performancekunstner Jeannette Ehlers arbejder på den retrospektive soloudstilling ”Say it Loud”, som skal vises på Nikolaj Kunsthal i foråret 2014. Udstillingen præsenterer en række ældre videoværker samt et nyt videoværk, der har premiere på åbningsdagen, hvor det bliver suppleret af en live performance.… Læs mere
Koldt vand i blodet er titlen på et projekt imellem 13 kunstnere, som har en fælles udstilling på Bornholms Kunstmuseum. De medvirkende kunstnere er: Heine Clausen, Jesper Dalgaard, Eva Steen Christensen, Jørgen Carlo Larsen, Emil Westman, Lone Høyer Hansen, Sofia Kalkau, Lisbeth Bank, Charlotte Bergmann… Læs mere