Jette Gemzøe og hendes hjælpere indfarvede garn til et gulvtæppe, som de vævede på SVKs store væv. Det var et tæppe ud af en serie på tre til Ny Carlsberg Fondets kontor i København.
Andre projekter
Inspireret af kameraobjektivets æstetik arbejder Wednesday arkitekterne med geometriske former og farvekombinationer i produktionen af en ny serie æsker. Jun. 2015 Arkitekterne Lise Bjerre Schmidt og Sofie Trier Mørk arbejder på at udvikle både unika og prototyper på nye objekter til serieproduktion. Projektet ”Objective” består… Læs mere
Rasmus Fenhann har eksperimenteret med at benytte bølgemønstre genereret af sinuskurver i Træværkstedet under sit ophold på SVFK.
Video- og performancekunstner Jeannette Ehlers arbejder på den retrospektive soloudstilling ”Say it Loud”, som skal vises på Nikolaj Kunsthal i foråret 2014. Udstillingen præsenterer en række ældre videoværker samt et nyt videoværk, der har premiere på åbningsdagen, hvor det bliver suppleret af en live performance.… Læs mere