Anden del af projektet “Danmark under forvandling” – støttet af Ny Carlsberg Fondet, Realdania og Kulturministeriet. Christina Capetillo er en af de 14 danske fotografer, der er blevet bedt om at fastholde det, som er på vej til at forvandles i det danske landskab.
Andre projekter
Vores undersøgelser på Statens Værksteder for Kunst har drejet sig om at ændre pladeformatet til større voluminer, som vi efterfølgende har bearbejdet til møbler og vaser.
På Grafisk værksted arbejder Annarosa med projektet Ghost images – images from West Indian warehouse in Copenhagen, der tager afsæt i en 16mm film optaget i Den Kgl. Afstøbningssamling i Vestindisk Pakhus.
Strikdesigner Marianne Johnstad-Møller arbejder i atelieret ved Tekstilværkstedet på en serie lysende strikkede objekter. Projektet tager afsæt i en strikket lysgople, som hun udstillede på Biennalen for Kunsthåndværk og Design i 2011, samt i en større samling af blonder udfærdiget i forskellige teknikker. ”Spindelvæv ser… Læs mere