Anden del af projektet “Danmark under forvandling” – støttet af Ny Carlsberg Fondet, Realdania og Kulturministeriet. Christina Capetillo er en af de 14 danske fotografer, der er blevet bedt om at fastholde det, som er på vej til at forvandles i det danske landskab.
Andre projekter
Soloudstilling på Overgaden – Institut for Samtidskunst
En udfoldelig pavillon, der fragtes fra sted til sted ved hjælp af pedalkraft. Idéen kom til den litauiske kunstner, Vladas Suncovas, i løbet af hans studietid, hvor han byggede den første model af sugerør. Nu har han bygget en 1:1 prototype i aluminium og er… Læs mere
Med afsæt i et tidligere ophold på Statens Værksteder med keramiker Signe Fensholt, har møbeldesigner Anne Brandhøj arbejdet videre med sammenstillinger af træ og porcelæn. Det overordnede tema kredser om centrifugalkraft og forskellige tørrings- og brændingsmetoder.