Andre projekter
Som et bidrag til udstillingsrækken ”på korte kontrakter” henvendte Bodil Krogh Andersen og Martin Christoffer Lund sig til Kunsthal Charlottenborg med en idé om at få reetableret de ubenyttede atelierer, der findes oppe under kunsthallens loft. Rummene er de såkaldte kvindeatelierer, dvs. arbejdsrum, som i… Læs mere
Fem beklædte metalskulpturer udgør de fysiske elementer til en multifacetteret installation, der med et katastroferamt landskab som inspiration, stiller skarpt på den katastrofale nutids eksistens. Installationen skal udstilles på udstillingsstedet Sydhavn Station fra den 24. november – 23. december 2018.
Tekstildesigner, Lene Thomasen, arbejder primært med tekstiltryk og indfarvningsteknikker. Hun er optaget af mønsterkompositioner og samspillet mellem materiale, farver og forskellige tekstile kvaliteter.