Andre projekter
I Store Formater har Camilla Berner både modelleret støbeforme til en skulpturel elletræspejling og arbejdet med sin kortlægningsfigur af Bellinge Fælleds underjordiske strukturer for den nye bydel. Det stedslige og lokalforankrede er gennemgående tilgang for hendes skulpturer.
Sammen med Eliyah Mesayer har Julie Stavad arbejdet på en udstilling med titlen TheKing and the Jinn til det kunstnerdrevne udstillingssted OK Corral.
Nattens Gaspard – Fantasier i Rembrandts og Callots manér er titlen på den første komplette danske udgave af Aloysius Bertrands (1807-1841) bizarre bogværk Gaspard de la nuit (posth. 1842). Oversat, kommenteret og illustreret af Mark Holm Møller. Projektet på SVFK angår den billedlige del af… Læs mere